Honey – SOLD OUT FOR 2025

1/2 pound jar – $8 –

1 pound jar- $12

Fancy 1 pound bottle – $15 (muth bottle with cork and honey dipper).

2 pound jar- $22

Comb Honey – $5 to $25 based on weight and capping.

Creamed

12 ounces- $16 – SOLD OUT UNTIL THE 2026 HARVEST

Creamed honey is made by grinding crystallized honey into a fine powder and mixing it into liquid honey. After about a week of churning, the honey takes on the smooth, spreadable texture of tiny, spherical crystals. Once cured, it’s stable at room temperature—firmer if refrigerated, softer if kept out. If it gets too warm, it will return to liquid form—still delicious (honey never goes bad), just no longer creamed.

Luminaries

$30

Each luminary is one of a kind and comes with a beeswax & coconut oil tealight nestled in a bed of dried lentils to keep it stable while it burns. The tealight provides over an hour of soft, warm light that glows beautifully through the beeswax shell. If open flames aren’t an option, a battery-operated tealight can be used—you’ll still enjoy the same rich, golden glow.

Artisinal Soap & BOB Sticks & Fire Starters

Soap – 4.3 ounce bar – $7 or 5 for $30

BOB (Beeswax, Oils, & Butters – $4

Fire starters – $5